Strona główna  | FAQ  |  Szukaj  |  Użytkownicy  |  Grupy   |  Rejestracja  |  Profil  |  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  |  Zaloguj

Historia - dyskusje Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Dav
Fast headcrab
Ostrzeżenia: 2

PostWysłany: Pią Paź 14, 2011 16:32 Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

Kontynuujmy więc temat z tego wątku.

@KonradElite
Polecam książki Suworowa. Opisuje on radzieckie kulisy II. wojny światowej, w tym sprawę finansowania nazistów przez Stalina. Stalin miał zamiar zająć całą Europę. Po to sprzymierzył się z Hitlerem aby ten za niego odwalił brudną robotę na zachodzie, a później miał zaatakować Trzecią Rzeszę, o czym Hitler dobrze widział i sam wykonał pierwszy ruch (atak na ZSRR).
Ogląda profil użytkownikaWyślij prywatną wiadomośćWyślij email
Konrad Elite
Stary Headcrab
Ostrzeżenia: 1

Steam ID: kondzio95
Xfire: wywalcie tą rubrykę bo Woozie za jego pomocą kontroluje Elektryka!
PostWysłany: Pią Paź 14, 2011 16:34 Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

Dav napisał:
@KonradElite
Polecam książki Suworowa. Opisuje on radzieckie kulisy II. wojny światowej, w tym sprawę finansowania nazistów przez Stalina. Stalin miał zamiar zająć całą Europę. Po to sprzymierzył się z Hitlerem aby ten za niego odwalił brudną robotę na zachodzie, a później miał zaatakować Trzecią Rzeszę, o czym Hitler dobrze widział i sam wykonał pierwszy ruch (atak na ZSRR).

Niedawno przeczytałem "Lodołamacza" i nieco wiem oraz zamieram załatwić sobie resztę trylogii (tylko o tych Amerykanach nie skojarzyłem).

Dav
Fast headcrab

PostWysłany: Pią Paź 14, 2011 17:12 Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

Dziadek poprzedniego prezydenta USA robił interesy z nazistami.

Wracając do Japończyków - jak pisałem każdy naród ma swoją niechlubną kartę w historii. Polacy też święci nie byli, może nie aż na taką skalę, ale jednak. To nie zmienia faktu, iż Japonia była naszym praktycznie największym sojusznikiem. Stalin w pewnym sensie też. Otóż po wojnie USA wraz z Wielką Brytanią chcieli nam zabrać Wrocław, Poznań.. Ogólnie cały zachód dzisiejszej Polski. Gdyby nie reakcja Stalina to zapewne byłby tutaj dalej Breslau. Taka prawda, że z krajów alianckich jesteśmy jedynym przegranym narodem. Można także powiedzieć, że Niemcy tę wojnę wygrały.
Trek
Dojrzały Headcrab

PostWysłany: Pią Paź 14, 2011 17:34 Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

Dav napisał:

Człowieku. Co Ty pie*dolisz? Amerykanie mordują od setek lat cywili na świecie. Sami wywołują wojny. Pewnie nie wiesz, że finansowali ze Stalinem Nazistów przed wojną. Pewnie nie wiesz, że Amerykanie bombardowali Tokio, cele w ogóle niezwiązane z wojskiem wroga. Pewnie nie wiesz, że Amerykanie zniszczyli Hiroszimę i Nagasaki wraz z ludnością cywilną. Nie wiesz też, że storpedowali własny okręt aby mieć pretekst do wojny w Wietnamie. Nie wiesz, że używali napalmu na ludności cywilnej i broni biologicznej. Nie wiesz, że misje pokojowe w Iraku i w Afganistanie to tylko przykrywka do wydobycia ropy naftowej.

I żebyś wiedział - Japończycy to najbardziej honorowy naród na świecie. Bez powodu do Chin też nie weszli. Niemal każda nacja ma swoją mroczną przeszłość. Ale to co Ty piszesz to kompletne bzdury.

O jankesach nic nie pisałem, ale ich brudne sztuczki są znane chyba wszystkim, również mi. Skąd też ten ton? Wymieniłem tylko najważniejsze rzeczy, nawiązując do wypowiedzi Sorcerera. A co do wygranych Niemiec i przegranej Polski - w 100% się zgadzam. Nadmienię tylko, że, zarówno Rosjanie, jak i Niemcy nie zwrócili nam wszystkich dóbr zagarniętych podczas wojny. Gdzie one są? Przejeżdżamy nimi przez Niemcy...
Ogląda profil użytkownikaWyślij prywatną wiadomość
Sorcerer
Najstarszy z Headcrabów

Steam ID: - Sorcerer -

PostWysłany: Pią Paź 14, 2011 18:15 Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

Trek napisał:
Ale raz, że Polacy nie rozpoczęli IIWŚ, tylko Niemcy, zaś nalot polski na Drezno był akcją odwetową. Dwa, Japończycy od tak wjechali sobie do Chin, przy okazji mordując ludność cywilną. Trzy, gdyby alianci nie bombardowali niemieckich ośrodków przemysłowych, które (o zgrozo) znajdowały się w miastach, wojna trwałaby chyba 20 lat. Po czwarte i ostatnie - Chińczycy, tak jak Japończycy to barbarzyński naród i już.

Uważasz, że odwet to coś lepszego? A co do bombardowań to ośrodki przemysłowe w Niemczech były zbyt dobrze bronione żeby je atakować. Naloty na cywilne miasta były całkowicie niepotrzebne i ludzi tych zabito wyłącznie dla efektu.

Natomiast jeśli chodzi o wojnę Japonii z USA, to te ostatnie specjalnie sprowokowały atak na Pearl Harbor umieszczając tam łatwy łup aż proszący się o atak. Prezydent USA niemal wpadł w euforię dowiedziawszy się o ataku.

Wędruję ku tęczy przez czas i przestrzeń. Uśmiechnięty

Ostatnio zmieniony przez Sorcerer dnia Pią Paź 14, 2011 20:20, w całości zmieniany 1 raz
Ogląda profil użytkownikaWyślij prywatną wiadomośćOdwiedź stronę autoraNumer Gadu Gadu
Trek
Dojrzały Headcrab

PostWysłany: Pią Paź 14, 2011 19:42 Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

Eee...? Że niby amerykanie umieścili tam statki po to, by Japończyków sprowokować? Bardzo szczęśliwy
Rozumiem, również nie jestem "za jankesami", ale bez przesady Język

Natomiast bombardowanie miast ma mieć wymiar psychologiczny, atakujący chcą w ten sposób wywołać presję na przeciwniku. Choć głównym celem przeważnie jest ośrodek przemysłowy, gdzie produkuje się np. broń.
Dav
Fast headcrab

PostWysłany: Pią Paź 14, 2011 19:47 Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

Trek napisał:
Eee...? Że niby amerykanie umieścili tam statki po to, by Japończyków sprowokować? Bardzo szczęśliwy

Że niby Amerykanie storpedowali własny okręt aby mieć pretekst do zaatakowania Wietnamu? No bez przesady. Bardzo szczęśliwy

A dlaczego nie? Amerykanie od zawsze stawiali na to co może być i głupie i nielogiczne, ale opłacalne.

Trek napisał:
Natomiast bombardowanie miast ma mieć wymiar psychologiczny, atakujący chcą w ten sposób wywołać presję na przeciwniku. Choć głównym celem przeważnie jest ośrodek przemysłowy, gdzie produkuje się np. broń.

Jakie "główne cele" miałeś w Hiroszimie i Nagasaki?
Sorcerer
Najstarszy z Headcrabów

PostWysłany: Pią Paź 14, 2011 20:19 Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

Trek napisał:

Tak właśnie było. Amerykanie umieścili tam całą masę swoich okrętów zabierając jednocześnie lotniskowce by reszta stanowiła łatwy łup.
http://www.wprost.pl/ar/12012/Prowokacja-w-Pearl-Harbor/
Trek napisał:

Jaką presję i na kim? W Niemczech? Gdzie wszyscy posłusznie wykonywali rozkazy ukochanego przywódcy?
Niestety rzeczywistość była zupełnie inna. Bombardowanie ośrodków przemysłowych powodowało zbyt wielkie straty, więc Churchill kazał bombardować miasta mimo, że w ogóle nie było z tego żadnego pożytku militarnego. A kazał żeby ludzie mieli wrażenie, że "coś się robi".

Ogląda profil użytkownikaWyślij prywatną wiadomośćOdwiedź stronę autoraNumer Gadu Gadu
Trek
Dojrzały Headcrab

PostWysłany: Pią Paź 14, 2011 20:20 Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

Mówiłem o bombardowaniu "zwykłymi" bombami, a nie atomowymi...

Sorcerer napisał:

Jaką presję i na kim? W Niemczech? Gdzie wszyscy posłusznie wykonywali rozkazy ukochanego przywódcy?
Niestety rzeczywistość była zupełnie inna. Bombardowanie ośrodków przemysłowych powodowało zbyt wielkie straty, więc Churchill kazał bombardować miasta mimo, że w ogóle nie było z tego żadnego pożytku militarnego. A kazał żeby ludzie mieli wrażenie, że "coś się robi".

To prawda.
Dav
Fast headcrab

PostWysłany: Pią Paź 14, 2011 23:16 Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

Trek napisał:

Zbombardowanie Tokio.
Maciejowicz
Młody Headcrab

PostWysłany: Sob Paź 15, 2011 11:31 Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

Dav napisał:
Trek napisał:

Zbombardowanie Tokio.

Ale w tym był sens, bo jakby nie istniał to by tej akcji nie przeprowadzono. Amerykanom nie chodziło o wielką skuteczność - nie tą liczbą i nie takich samolotów. Najważniejszy był propagandowy wymiar tej akcji. Atak na Tokio miał aspekt psychologiczny. Japończycy podczas nalotu na Tokio zrozumieli że Amerykanie się nie poddali, że nawet z dalekiej odległości mogą być groźni. Wtedy społeczeństwo Japonii uświadomiło sobie że jej macierzyste wyspy wcale nie są bezpieczne. I to było dość istotne ze względu na wpływ tej informacji na Japończyków, no i na własne społeczeństwo : "zobaczcie obywatele Ameryki: oto zostaliśmy zdradziecko zaatakowani w Pearl Harbor, a teraz odpowiadamy ciosem w serce Japonii".

Wiatry w mojej głowie prowadzą mnie.
Ogląda profil użytkownikaWyślij prywatną wiadomośćNumer Gadu Gadu
Sorcerer
Najstarszy z Headcrabów

PostWysłany: Sob Paź 15, 2011 13:19 Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

Maciejowicz napisał:

Ale w tym był sens, bo jakby nie istniał to by tej akcji nie przeprowadzono.

Niezły argument. Czyli takie np wymordowanie Polaków w Katyniu też miało sens, bo jakby nie miało to by tego nie przeprowadzono?

Maciejowicz
Młody Headcrab

PostWysłany: Sob Paź 15, 2011 14:22 Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

Sorcerer napisał:
Maciejowicz napisał:

Ale w tym był sens, bo jakby nie istniał to by tej akcji nie przeprowadzono.

Niezły argument. Czyli takie np wymordowanie Polaków w Katyniu też miało sens, bo jakby nie miało to by tego nie przeprowadzono?

O, to może inaczej... To miało sens z punktu widzenia Amerykanów, tak lepiej? I

Btw. Twoje odniesienie do mordowania Polaków w Katyniu nie klei się w ogóle z moją wypowiedzią, i nie powinno się takich rzeczy porównywać.

Sorcerer
Najstarszy z Headcrabów

PostWysłany: Sob Paź 15, 2011 14:44 Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

Dlaczego nie? Te sytuacje są podobne. Wymordowanie bez zahamowań iluś tam tysięcy ludzi żeby ktoś mógł zrealizować swoje cele polityczne.

W sumie to są różne od siebie pod innym względem. Rosjanie wymordowali kilkanaście tysięcy wojskowych. Amerykanie 150 000 cywili.

Nalot w nocy z 9 na 10 marca 1945 r. był częścią strategii amerykańskiej mającej na celu osłabienie morale Japończyków przed spodziewaną inwazją. W ciągu trzech godzin 300 superfortec B-29 zrzuciło 2 tys. ton bomb zapalających. Budowane z drewna i papieru domy stawały w płomieniach, ludzie próbowali się ratować wskakując do rzeki. Żar był tak potężny, że aby uniknąć turbulencji, amerykańskie maszyny musiały lecieć wysoko nad miastem. Bombardowanie zamieniło miasto w piekło.

Najpierw sprowokowali Japonię do wojny, a potem już z czystym sumieniem mogli się "bronić".

A tak przy okazji - ta wypowiedź o zasadności ataku jest Twoja czy ją skądś skopiowałeś? Question

Trek
Dojrzały Headcrab

PostWysłany: Sob Paź 15, 2011 15:34 Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

Ale Japonia nie miała prawa atakować Pearl Harbor. To tak, jakby powiedzieć, że sprowokowaliśmy Niemców do ataku na Polskę, bo nie zbudowaliśmy im darmowej autostrady z Niemiec do ZSRR. A czy prezydent USA chciał wojny z Japonią, to już ina sprawa.

Zapewne teraz mnie obrzucicie błotem, ale czemu na siłę chcecie udowodnić, że USA SPROWOKOWAŁY JAPONIĘ do ataku na Pearl Harbor?

BTW. Nie jestem obrońcą działań jankesów czy to podczas IIWŚ czy obecnie.
Maciejowicz
Młody Headcrab

PostWysłany: Sob Paź 15, 2011 15:49 Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

Cytat:

A tak przy okazji - ta wypowiedź o zasadności ataku jest Twoja czy ją skądś skopiowałeś? Question

Cytat, jeśli o niego chodzi, to tak. Już go od jakiegoś czasu widziałem Oczko

Cytat:
Ale Japonia nie miała prawa atakować Pearl Harbor. To tak, jakby powiedzieć, że sprowokowaliśmy Niemców do ataku na Polskę, bo nie zbudowaliśmy im darmowej autostrady z Niemiec do ZSRR. A czy prezydent USA chciał wojny z Japonią, to już ina sprawa.

Oj, a co jeśli Amerykanie wiedzieli o planowanym ataku na Pearl Harbor przez Japończyków, hmm?

Anticitizen One
Młody Headcrab

Steam ID: Anticitizen One

PostWysłany: Sob Paź 15, 2011 16:29 Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

Co do bombardowań Tokio czy Drezna - oba kraje były w tym konflikcie agresorami
(czy się to komuś podoba czy nie, mam takie niemiłe wrażenie, że za parę lat to my będziemy przepraszać naród niemiecki za rozpętanie tamtego konfliktu),
przez pierwsze lata z sukcesem prowadziły wojnę totalną przeciw całemu światu, i jakoś nie miały oporów przed mordowaniem ludności cywilnej (chociażby "Grossaktion in Warschau")
Niemcy jak i Japonia były w tym konflikcie agresorami i zapłaciły za to wysoką cenę,
bombardowania miały przyspieszyć koniec konfliktu a faktycznie, to zrzucenie bomb atomowych zakończyło długą i brutalną wojnę na Pacyfiku. Strach pomyśleć, co by się działo, gdyby Amerykanie zadecydowali o inwazji na Japonię.
Trek
Dojrzały Headcrab

PostWysłany: Sob Paź 15, 2011 16:43 Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

Anticitizen One napisał:
Strach pomyśleć, co by się działo, gdyby Amerykanie zadecydowali o inwazji na Japonię.

Byłoby to samo, co robią w Iraku, tylko jeszcze gorzej.
Sorcerer
Najstarszy z Headcrabów

PostWysłany: Sob Paź 15, 2011 16:58 Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

Przecież była inwazja USA na Japonię.

Maciejowicz
Młody Headcrab

PostWysłany: Sob Paź 15, 2011 17:00 Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

Sorcerer napisał:
Przecież była inwazja USA na Japonię.

A ja pisałem o niej 8 postów wcześniej.

Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu

Skocz do:   

Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat